Jak vypadá zdravá snídaně? Tady je inspirace!

Většině z nás se po ránu nic nechce a je ráda, že zvládne nejnutnější věci. A snídaně? Po cestě do práce zpravidla vyklopíte jednu rychlou kávu a v rychlosti něco zakousnete. Také patříte do této skupiny? Takový životní styl tělu rozhodně neprospívá, a dokonce mu může i dost škodit! Připravit zdravou, chutnou a navíc rychlou snídani přitom není vůbec složité!

Přestože se vědecké studie stále přou, zda snídaně je skutečně nejdůležitějším dnem během dne, rozhodně hraje zásadní roli pro správné fungování organismu, psychickou i fyzickou pohodu. Pokud navíc zvolíte vyváženou a zdravou variantu, pomůžete tělu nejen doplnit potřebné živiny a energii, ale také nastartovat metabolismus. Nesnídáte pravidelně? V tom případě vás může i několikrát během dopoledne přepadnout neutišitelná chuť na sladké.

Snídaně jako základ dne

Snídaně by měla tvořit přibližně 20 až 25 % celkového energetického příjmu. Kromě obsahu určitých živin byste měli dodržovat i některé další zásady. Snídaně by se měla jíst v klidu a bez stresu, rozhodně ne například při dobíhání tramvaje na cestě do práce, kdy už po cestě vyřizujete telefonáty. Ideální je nasnídat se nejpozději do jedné hodiny po probuzení.

Složení snídaně

Zdravá snídaně může mít slanou i sladkou podobu a je pouze na vás, zda a případně jak je budete střídat. Co by ale rozhodně nemělo být součástí zdravých snídaní? Zapomeňte na uzeniny, párky, paštiky, croissanty či koblihy. Říkáte si, co jiného byste měli snídat? Ideální jsou nutričně hodnotné obilné či proteinové kaše, zeleninovéovocné smoothies či proteinové shaky. Kvalitní snídaně by totiž měla obsahovat sacharidy, bílkoviny i zdravé tuky. Ideální je doplnit ji o superpotraviny, jako jsou například chia semínka, goji nebo maca, které jsou zdrojem ohromného množství živin. K snídani patří samozřejmě i tekutiny, na které nesmíte zapomenout. Zařadit můžete čistou vodu, džusy z čerstvého ovoce či čaj.

Tipy na rychlé snídaně

K snídani si dopřejte například celozrnné pečivo se sýrem Cottage, žervé či lehkou tvarohovou pomazánkou. Samozřejmě nevynechávejte zeleninu, které můžete sníst jakékoli množství. Vyhýbat se nemusíte ani vejcím, která rovněž patří mezi suroviny pro zdravou snídani. Pokud dáváte přednost spíše sladké snídani, vyzkoušejte instantní smoothies, ovesné vločky s mlékem či tvarohem nebo rýžovou či pohankovou kaši, které představují velmi chutnou a zároveň dobře vyváženou snídani. Navíc je připravíte levou zadní, popřípadě můžete vyzkoušet již hotové instantní proteinové kaše, jejichž příprava nezabere ani pět minut.

CHCI OBJEDNAT PROTEIN KAŠI S CHIA A GOJI