Neopomíjejte důležitost vlákniny v jídelníčku. Může vám prodloužit život!

Vláknina má v našem jídelníčku nezastupitelné místo. Vždycky tomu tak ale nebylo. Kdysi dávno byla pokládána za nevyužitelnou složku potravy, na kterou není třeba brát ohled. Toto mínění vyvrátila řada výzkumů, které zároveň potvrdily její důležitost v prevenci civilizačních chorob. Tak jako ale u více věcí, i u vlákniny platí rčení „všeho moc škodí“. K čemu je tedy vláknina v lidském těle dobrá a jak to s ní nepřehnat? 

Nestravitelná, ale přesto nenahraditelná. Taková je vláknina

Vláknina je specifická tím, že není štěpitelná trávicími enzymy ve střevech. Díky své nestravitelnosti a nevyužitelnosti jako přímého zdroje energie hraje důležitou roli v našem organismu. Vzhledem k rozpustnosti ve vodě ji můžeme dělit na dva druhy, a to na vlákninu rozpustnou a nerozpustnou.

Vláknina rozpustná má tendenci do sebe absorbovat vodu a tím měnit svůj objem. Její konzumace vám bude ku prospěchu hlavně při redukčních dietách, neboť se díky ní budete cítit déle sytí, a tedy méně hladoví. Kromě toho zpomaluje vylučování glukózy do krve, změkčuje stolici a snižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Její hlavní přínos spočívá v odplavování přebytečných tuků a škodlivin ven z těla, čímž detoxikuje organismus a podílí se na prevenci rakoviny tlustého střeva. Obsažena je především v ovoci a luštěninách.
Vláknina nerozpustná prochází celým traktem prakticky v nezměněném stavu. Tím mechanicky čistí střeva, podporuje jejich činnost a podílí se na vstřebávání vápníku. V jídelníčku by neměla chybět hlavně z toho důvodu, že napomáhá správnému vyprazdňování, které je pro naše zdraví klíčové. Pokud se totiž tělo nestíhá vyprazdňovat, hromadí se v něm škodliviny a hnilobné látky, které přirozeně vznikají při trávení a jsou užitečné. Bohužel při delším setrváním v těle mohou vést ke zdravotním problémům. Vláknina nerozpustná se nachází zejména v zelenině a otrubách.

Účinky vlákniny jsou dalekosáhlé, takže bychom její moc rozhodně neměli podceňovat. A to zejména proto, že se rakovina tlustého střeva a konečníku stále drží na druhém místě nejčastějších maligních onemocnění v České republice.

OBJEDNAT SMOOTHIE BOHATÉ NA VLÁKNINU

V jakých potravinách vlákninu hledat a jaké je její doporučované množství?

Doporučované denní množství vlákniny pro dospělého jedince je 30–35 gramů. Pro využití pozitivních účinků vlákniny na maximum je důležité tuto dávku dodržovat každý den a dlouhodobě. Zároveň je nejlepší střídat zdroje vlákniny, protože jedině tak optimálně pokryjete příjem jak vlákniny rozpustné, tak nerozpustné.

A v čem vlákninu hledat? Nejvydatnějším zdrojem jsou pšeničné otruby, které obsahují až 45 gramů vlákniny na 100 gramů otrub. Dále ji můžete nalézt v sóje, fazolích, hrachu, celozrnném pečivu nebo ovesných vločkách. Kromě obilovin a luštěnin je samozřejmě obsažena i v ovoci a zelenině.

Udržet dlouhodobě optimální dávku vlákniny je ale poněkud obtížné. Koho by také bavilo každý den počítat a zaznamenávat její obsah v jednotlivých potravinách, že? A právě proto není na škodu začít ráno s lahodným smoothiem, díky kterému okamžitě přijmete více jak polovinu denní dávky. A pokud patříte k těm, kteří ráno nestíhají, určitě oceníte instantní smoothie Restart-Energy bohaté na čekankovou vlákninu, k jehož přípravě nepotřebujete více než 1 minutu.

Příjem vlákniny zvyšujte postupně, jinak…

Jestliže chcete do svého jídelníčku zařadit více vlákniny, dělejte to postupně. Nadměrná a náhlá konzumace vám totiž může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání, bolesti břicha či průjem. Tyto problémy se dále na sebe mohou řetězit a vést k nadměrnému vyplavování vitaminů či minerálů ven z těla. Proto si ji zpočátku dopřávejte například ve formě pohankové kaše, která poskytuje více vlákniny než klasické kaše z ovesných vloček.

Energetické pohankové kaše Restart-Energy jsou výborné v tom, že kombinují cereálie a superpotraviny, jakými jsou například chia semínka. Díky tomu přijmete v přiměřené dávce oba druhy vlákniny a nabudíte tělo i mozek.

Příjem vlákniny postupně zvyšujte a vhodně střídejte zeleninu a ovoce. Dopřejte svému tělu čas a nechte ho na vlákninu navyknout. Není kam spěchat. Celý proces navyšování by měl ideálně trvat až několik týdnů.